התקשרו אלינו! 050-7194699 | dko3975@gmail.com

על הקשר בין הגיינת פה למחלת האלצהיימר

על הקשר בין הגיינת פה למחלת האלצהיימר

על הקשר בין הגיינת פה למחלת האלצהיימר

הסיבה המדויקת להיתכנות הופעתה של מחלת האלצהיימר אינה ברורה באופן מובהק, אך ההנחה היא שחלק מהגורמים למחלה הם גנטיקה, סביבת המגורים וגם אורח החיים של החולה. הוכח קשר בין בריאות פה לקויה ובין שכיחות האלצהיימר, כאשר באופן כמותי נראה שיש עלייה מספרית של החולים בה בקרב אנשים עם פחות שיניים בפיהם, ואצל אנשים הסובלים קשות ממחלות חניכיים ושיניים.

האתגרים המיוחדים של הגיל השלישי

השמירה על הגיינה היא נושא רגיש עבור אנשים מבוגרים, שפעולות היום-יום הופכות עם השנים, למורכבות ביותר עבורם. לא פעם ניתן למצוא הזנחה בריאותית חמורה אצל האנשים הללו, שלא מצליחים לבצע בכוחות עצמם פעולות רגילות למדי כמו רחצה למשל, ועל כן המצב הבריאותי של גופם ובפרט פיהם הולך ומידרדר. רופאי שיניים בפרדס חנה ובישראל בכלל מודעים לבעיה, ולא פעם נאלצים לטפל במקרים מורכבים ביותר אצל קשישים, שאילולא היו מוגבלים מוטורית- יכולים היו, אולי, להימנע מלהגיע להזנחה שכזו. ישנם אנשים בגיל מבוגר אשר גאוותם ורצונם להצטייר כעצמאיים על אף מוגבלותם, מונעת מהם להיעזר בקרוביהם לשיפור אורחות חייהם הלקויות.

האם שמירה על בריאות הפה יכולה למנוע אלצהיימר?

ישנם כמה קשרים אפשריים בין בריאות ירודה של אזור הפה ובין מחלת השכחה:

  1. הוכח כי כאשר אדם סובל מעששת, היא עלולה לאפשר את כניסתם של חיידקים ובקטריות מסוגים שונים לחורים בשן ומשם- אל מערכת הדם. פגיעה כזו עלולה להוביל למחלות רבות וביניהן אלצהיימר, אשר התקדמותה מואצת כאשר ישנן דלקות בגוף ובזמן "מגננה" מחיידקים.
  2. אצל מבוגרים שחלק משיניהם חסרות, והם נמנעים מאכילת מזונות מסוימים בגלל קושי בלעיסה, עלול להיווצר חסך בוויטמינים שגם הוא יכול להוביל להתפרצותה של המחלה.

חשוב לאפשר למבוגר שזקוק לטיפול רפואי בשיניו לעשות זאת בתנאים מיטביים עבורו. כדאי למצוא רופא קרוב למקום המגורים של המטופל ובכך להקל עליו. ניתן למצוא רופאי שיניים בכל רחבי הארץ, אשר מתמחים בטיפול בקשישים.

ומה אומרים רופאי השיניים?

למרבה הצער לא ניתן לומר בוודאות כי אלצהיימר ניתנת למניעה באמצעות הגיינת פה טובה, כיוון שכאמור, ישנו גם רכיב גנטי להופעתה, אך ההמלצה היא לשפר את רכיב אורחות החיים כמה שאפשר. צחצוח השיניים פעמיים ביום הוא הרגל של רבים מאתנו, וחלקנו אפילו משקיעים עוד יותר וכבר סיגלנו לעצמנו את השימוש בחוט הדנטלי. אך פעולות שהן פשוטות עבור אנשים צעירים ובריאים, יכולות להוות אתגר של ממש עבור מבוגרים, והם יתקשו לשמור על הגיינת הפה שלהם. ההמלצה של רופאי שיניים בפרדס חנה כמו רופאים אחרים בארץ היא אחת: לעשות כל מה שאפשרי על מנת למנוע בעיות, על אף האתגרים הכרוכים בכך, ולא רק לטפל במה שכבר הפך לבעיה של ממש בשיניים.

שמירה על בריאות הפה באמצעים פשוטים לכל הגילאים

אם יש בסביבתכם אדם שניכר כי אינו מתפקד באופן עצמאי, חשוב לעשות את מה שניתן על מנת לעזור לו, בין אם באופן ישיר או באמצעות קבלת סיוע מאנשי מקצוע. בכל מקום במדינה, בין אם אלו רופאי שיניים בפרדס חנה או בערים אחרות, ניתן למצוא רופאים היכולים להתמודד הן עם טיפול בבעיות בבריאות הפה של המבוגרים, והן לסייע במתן עצות יעילות לניקוי נכון של השיניים. חשוב ללמד אנשים בכל גיל כיצד שומרים היטב על הגיינת הפה, וזה קריטי כאשר אנו מדברים על מבוגרים, שבשל גילם הינם בעלי פוטנציאל להופעתן של מחלות קשות כמו אלצהיימר. באמצעות שינוי באורח החיים בהווה  ניתן יהיה, אולי, למנוע מהם סבל רב בעתיד.